Dostosowywania Wstążki

 

Ta lekcja może być obejrzana lub przeczytana poniżej.

Film wygląda najlepiej jeśli będzie odtwarzany w rozdzielczości 720p HD, rozdzielczość można zmienić dopiero po uruchomieniu filmu klikając na ikonie trybika  która pojawi się w prawym dolnym rogu poniższego ekranu. Po kilku sekundach od zmiany obraz wyostrzy się.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaawansowani użytkownicy Excela często chcieliby mieć własną kartę umożliwiającą dostęp do poleceń które często używają, że o poważaniu współpracowników którzy zobaczą niestandardową kartę z imieniem lokalnego guru Excela nie wspomnę.

 

Wybieramy ‘PLIK’, następnie ‘Opcje’, karta ‘Dostosowywanie Wstążki’.

 

 

Po wciśnięciu przycisku ‘Nowa karta’ dodamy kartę, następnie korzystając z przycisku ‘Zmień nazwę…’ możemy wprowadzić nazwę nowej karty, częstą praktyką jest wprowadzenie swojego imienia.

 

 

Strzałkami z prawej strony możemy umieścić dodaną przez nas kartę w wybranym miejscu, a po zaznaczeniu nowej grupy możemy zmienić jej nazwę.

 

 

Jeżeli wybierzemy ikonę dla grupy będzie ona pokazana dopiero gdy Excel jest otwarty w tak małym oknie że nie jest możliwe wyświetlenie ikon poleceń w grupie.

 

 

Polecenia można dodawać tylko do grup niestandardowych, nie ma możliwości dodania ich do grup na kartach standardowych ani bezpośrednio na kartę. Gdy tego spróbujemy zobaczymy poniższy komunikat.

 

 

Po wybraniu grupy niestandardowej przenosimy do niej wybrane polecenia klikając na przycisk ‘Dodaj >>’. Usuwamy je wybierając ‘Usuń’.

 

 

Polecenia podzielone są na grupy po kliknięciu w strzałkę lista grup rozwinie się.

 

 

Dodawanie makr do grup niestandardowych odbywa się dokładnie na tej samej zasadzie. Więcej na temat makr w kursie ‘Visual Basic for Applications (VBA) w Excelu 2013 / 2010’.

 

Po dodaniu makra możemy zmienić jego ikonę i opis.

 

 

Utworzona przez nas karta może wyglądać np. tak jak poniżej.

 

 

Niestety nie ma możliwości dokonywania zmian w standardowych grupach programu Excel, gdy tego spróbujemy zobaczymy poniżej przedstawiony komunikat.

 

 

Ale możemy do standardowej karty Excela np. karty ‘DANE’ dodać nową grupę i w niej umieścić polecenia które będą nam potrzebne.