Wstęp

 

Ta lekcja może być obejrzana lub przeczytana poniżej.

Film wygląda najlepiej jeśli będzie odtwarzany w rozdzielczości 720p HD, rozdzielczość można zmienić dopiero po uruchomieniu filmu klikając na ikonie trybika  która pojawi się w prawym dolnym rogu poniższego ekranu. Po kilku sekundach od zmiany obraz wyostrzy się.

 

 

 

 

 

 

 

Kurs, który właśnie rozpoczynasz, dotyczy Excela 2013, mogą także z niego śmiało korzystać osoby mające zainstalowaną wersję 2010. Różnice pomiędzy tymi dwoma wersjami są niewielkie.

Jeżeli posługujesz się Excelem 2007 lub 2003 linki do odpowiedniego kursu znajdziesz na stronie głównej.

Jeżeli masz wątpliwości, którą wersję Excela posiadasz, poniższe rysunki powinny je rozwiać...

   http://excelszkolenie.pl/Excel%202007/Bez%20Paniki%20to%20Tylko%20Wstazka_pliki/image006.jpg  http://excelszkolenie.pl/Excel%202007/Bez%20Paniki%20to%20Tylko%20Wstazka_pliki/image004.jpg  http://excelszkolenie.pl/Excel%202007/Bez%20Paniki%20to%20Tylko%20Wstazka_pliki/image002.jpg        

Excel 2013 najprościej odróżnić od wersji 2010 tym, że nazwy kart na Wstążce są zapisane dużymi literami.

 

Kurs podzielony jest na lekcje, dostęp do każdej z lekcji możliwy jest poprzez kliknięcie jej nazwy w Spisie Treści.

Materiał został omówiony tak prosto jak tylko było to możliwe, a wszystkie przeprowadzane operacje są pokazane na obrazkach.

Część lekcji posiada także filmy prezentujące poszczególne czynności, użytkownik może wybrać czy woli przeczytać instrukcje czy obejrzeć jak coś zrobić.

Strona ta została stworzona tak by zawierała dużo treści bez rozpraszającej uwagę grafiki, tła czy elementów interaktywnych.

 

W większości przypadków lekcje opierają się na uproszczonych przykładach z doświadczeń zawodowych autora zdobytych w międzynarodowych korporacjach. Przykłady opisują problemy biznesowe, jakie powszechnie spotykane są w dużych firmach niezależnie od branży, w działach Marketingu, Sprzedaży i Finansów.

Wszelkie uwagi proszę wpisywać do księgi gości lub przesyłać na adres email.

 

Wszystkie ćwiczenia opisywane w ramach kursu, są dostępne do samodzielnego przygotowania w arkuszach Excela.

Przykłady dla wszystkich lekcji szkolenia Excel 2013: ExcelSzkolenie.pl Cwiczenia Excel 2013.zip

 

Przyjemnie jest czytać lekcje lub oglądać film prezentujący jak coś zrobić, ale tylko samodzielne przerobienie pokazywanych przykładów w Excelu daje gwarancję że następnego dnia cokolwiek będzie się pamiętało.

 

Nie wszystkie lekcje wymagają ćwiczeń, dlatego też nie do wszystkich są pliki do ćwiczeń.

Ćwiczenia do niektórych lekcji prezentowane są na kilku arkuszach, są one wtedy oznaczone dodatkowo numerami (np. Sortowanie 1, Sortowanie 2).

 

 

Po otwarciu programu Excel 2013 wyświetli się ekran taki jak poniższy.

Z lewej strony pod nagłówkiem ‘Ostatnie’ wyświetlane są pliki Excela które ostatnio używaliśmy, kliknięcie w któryś z nich spowoduje jego otwarcie.

Aby rozpocząć pracę z nowym skoroszytem należy kliknąć obrazek nad opisem ‘Pusty skoroszyt’.

Pozostałe obrazki to uniwersalne formatki – raczej mało użyteczne.

 

 

Poniższy rysunek pokazuje podstawowe nazwy tego co zobaczymy po otwarciu pustego skoroszytu Excela 2013. Warto je przeczytać ponieważ będą używane w kolejnych lekcjach.

 

.

 

Małe obrazki na kartach to ikony, niektóre z nich posiadają także opisy. To jak duże są ikony oraz czy posiadają opisy w wielu przypadkach zależeć będzie od szerokości ekranu w naszym komputerze oraz tego czy Excel używany jest na całym ekranie komputera czy na jego części. Wraz ze zwężaniem okna Excela duże ikony będą zamieniać się na małe, a opisy znikać.

 

 

 

 

 

Co za tym idzie na każdym komputerze Wstążka może wyglądać nieco inaczej.

Innym problemem, który może napotkać wielu początkujących użytkowników jest to że ikony które nie mogą być w danym momencie użyte nie są widoczne.

 

Jeżeli np. chcemy zmienić układ lub formatowanie wykresu nie znajdziemy odpowiednich poleceń na Wstążce.

 

 

Karty z poleceniami umożliwiającymi dokonanie zmian na wykresie pojawią się dopiero po zaznaczeniu wykresu (pojedynczym kliknięciu na nim).

 

 

Po otwarciu programu, Excel automatycznie otworzy nowy plik i nada mu nazwę Zeszyt1.

Nowy plik składa się z 1 arkusza (o ile nie zmieniono standardowych ustawień), aktywny arkusz jest podświetlony na biało.

Kolejny arkusz dodajemy klikając na ikonę z plusem znajdującą się za ostatnim arkuszem.

Pomiędzy arkuszami przechodzimy klikając na ich nazwy.

 

Nazwy arkuszy możemy zmieniać dwukrotnie klikając na nazwie arkusza i wprowadzając wybraną przez nas nazwę.

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na nazwie arkusza zobaczymy menu z poleceniami dotyczącymi arkuszy, na ten moment proponuję jedynie zmianę koloru. Nowy kolor arkusza będzie widoczny dopiero po wybraniu innego arkusza czyli gdy ten ze zmienionym kolorem przestanie być aktywny.