Wykresy Ruchome

 

Aby poznać możliwości poniższego wykresu ruchomego proponuję:

- zmienić ustawienie parametru Color z ‘Same Color’ na ‘Przychód’

- zaznaczyć opcję ‘Select’ ‘Trails’ (śledzenie ścieżki ruchu) dla wszystkich krajów.

- uruchomić wykres.

- przeciągnąć etykiety z nazwami krajów tak aby nie przesłaniały ścieżek ruchu.

 

Po jednokrotnym obejrzeniu możemy zamienić osie miejscami, lub zmienić układ skali z liniowego na logarytmiczny (który lepiej obrazuje zmiany %).

Możemy także ustawić parametr ‘Size’ tak aby wielkość koła symbolizowała np. wielkość sprzedaży brandu X.

            

            

Wykresy ruchome nie są dostępne w Excelu. Aby uzyskać efekt ruchu należy napisać makro, które będzie zmieniać dane źródłowe wykresu np. co sekundę. Znacznie prostszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie Gadgetu pokazanego powyżej i udostępnionego przez Google. Wymaga to założenia konta i skopiowania danych z arkusza Excel do arkusza Google. Dokładny opis jak używać tego gadgetu znajduje się na stronie:

 

http://documents.google.com/support/bin/answer.py?hl=en&answer=91610

 

Niestety nie istnieje prosty sposób skopiowania ruchomego wykresu Google do prezentacji lub arkusza Excela jednocześnie zachowując jego funkcjonalność.

Osoby, którym bardzo zależy aby wykres tego typu znalazł się w np. w prezentacji, mogą nagrać ruch na wykresie za pomocą programu do zrzucania video z ekranu, po czym załączyć taki film w prezentacji. Jest to niestety procedura dość pracochłonna.

 

W Internecie można znaleźć wiele programów umożliwiających zrzut video z ekranu, osobiście polecam Adobe Captivate, który można zciągnąć na okres próbny za darmo ze strony producenta: https://www.adobe.com/cfusion/tdrc/index.cfm?promoid=DINPE&product=captivate&loc=en%5Fus (wymaga założenia konta)

 

 

               

Szkolenie Excel 2003                            Szkolenie Excel 2007